A laborleletek értelmezése során egyre többen figyelnek a részletes vérképben szereplő enzimekre, köztük a lipázra, amely különösen fontos a hasnyálmirigy egészségének szempontjából. Ha a leleten a magas lipáz érték szerepel, az felvetheti valamilyen gyulladás, anyagcserezavar vagy szervi probléma lehetőségét.
De vajon pontosan mik a magas lipáz érték okai, és mennyire komoly a helyzet? Ebben a cikkben összegyűjtöttük a leggyakoribb kiváltó tényezőket, valamint segítünk értelmezni, mikor indokolt az alaposabb kivizsgálás.
Mi az a lipáz?
A lipáz egy emésztőenzim, amelynek feladata a zsírok lebontása. Legnagyobb mennyiségben a hasnyálmirigy (pancreas) termeli, és a vékonybélbe juttatja, ahol aktívan részt vesz az emésztésben. Normál körülmények között a lipáz csak kis mennyiségben van jelen a vérben. Ha azonban a hasnyálmirigy gyulladásba kerül vagy sérül, az enzim a vérbe szivárog, és szintje jelentősen megemelkedhet.
Mik a magas lipáz érték okai?
A lipázszint emelkedése mögött többféle állapot is meghúzódhat – ezek között vannak enyhébb és komolyabb kórképek is.
Heveny hasnyálmirigy-gyulladás (akut pancreatitis)
A leggyakoribb ok a heveny hasnyálmirigy-gyulladás, amikor a hasnyálmirigy saját emésztőenzimei károsítják a mirigyet. Ez egy súlyos, fájdalmas állapot, amely sürgős kezelést igényel.
Tünetei lehetnek:
-
erős, övszerű hasi fájdalom,
-
hányinger, hányás,
-
puffadás,
-
láz.
Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás
Hosszú távú gyulladás esetén is megemelkedhet a lipáz szintje, különösen fellángolások idején. A krónikus gyulladás hátterében gyakran áll alkoholfogyasztás vagy anyagcserezavar (pl. magas trigliceridszint).
Epekövesség
Az epeutak elzáródása – például egy epekő miatt – szintén vezethet a hasnyálmirigy irritációjához és gyulladásához, így a lipázszint emelkedéséhez is.
Nagy mennyiségű alkoholfogyasztás
Az alkohol hosszú távon károsítja a hasnyálmirigyet, rövid távon pedig gyulladásos folyamatokat indíthat el, amely megemeli a lipáz szintjét, akár panaszok nélkül is.
Veseelégtelenség
A lipáz a vesén keresztül ürül ki, így romló veseműködés esetén az enzim felhalmozódhat a vérben. Ez nem mindig utal hasnyálmirigy-problémára, de érdemes figyelni a veseparaméterekre is.
Bélrendszeri betegségek
Bizonyos gyomor-bélrendszeri kórképek – például bélelzáródás, fekély, perforáció, gyulladásos bélbetegség – is okozhatják a lipázszint enyhe emelkedését.
Hasnyálmirigyrák
Bár ritkábban, de hasnyálmirigy-daganat is állhat a magas lipázérték mögött. Ilyenkor az érték tartósan magas lehet, és más tünetek – például fogyás, sárgaság, fáradtság – is jelentkezhetnek.
Egyes gyógyszerek
Szteroidok, vízhajtók, egyes antibiotikumok vagy kemoterápiás szerek mellékhatásként emelhetik a lipázszintet, különösen, ha a vese vagy a hasnyálmirigy már eleve érzékeny.
Mit mutat a labor?
A normál lipáz érték általában:
10–140 U/l (laborfüggő, de ez az általános tartomány)
Magas lipázról akkor beszélünk, ha az érték:
-
több mint háromszorosa a normál felső határnak,
-
hosszabb időn keresztül magas marad, vagy
-
egyéb tünetek is társulnak hozzá (pl. hasi fájdalom, hányás, láz).
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Minden esetben javasolt orvosi konzultáció, ha:
-
a lipázszint jelentősen emelkedett,
-
a betegnek akut emésztőrendszeri tünetei vannak,
-
ismételten magas érték szerepel a laborban,
-
egyéb gyulladásos vagy máj-, veseparaméterek is eltérnek.
Hogyan zajlik a kivizsgálás?
Az orvos ilyenkor további vizsgálatokat kérhet, például:
-
amiláz (másik hasnyálmirigy enzim),
-
májfunkciós és vesefunkciós értékek,
-
hasi ultrahang vagy CT a hasnyálmirigy, epehólyag és más szervek vizsgálatához,
-
vizelet- és vérkép, gyulladásos markerekkel.
Összegzés: a magas lipáz érték figyelmeztető jel lehet
A magas lipáz érték okai között a leggyakoribb a heveny hasnyálmirigy-gyulladás, de számos egyéb tényező is állhat mögötte, például epeprobléma, alkohol, gyógyszerek vagy veseelégtelenség. A pontos okot mindig orvosi vizsgálat deríti ki, de fontos, hogy a laboreredményt ne hagyjuk figyelmen kívül, különösen, ha tünetek is társulnak hozzá.
A megelőzés érdekében érdemes kerülni a túlzott alkoholfogyasztást, figyelni az étrendre, és rendszeresen ellenőriztetni az emésztőrendszer és a vese egészségét – hiszen sok esetben a lipáz emelkedése már egy korai figyelmeztetés lehet, amely időben felismerve komolyabb bajt előzhet meg.